Winners By Year

1977
Sam Bender – Hillhouse-New Haven
Paul Kuczo – Stamford
Connie Donahue – Torrington
Tom M. Monahan – Bristol
Frank Crisafi – East Haven
Tom. R. Monahan – Bristol
Joe Fontana – Southington
Andy Robustelli – Stamford & NY Giants

1978
Babe Allen – Bulkeley-Hartford
Tom Callaghan – Windham
Larry Amann – Hartford Public
Steve Miska – Harding-Bridgeport
John Janenda – Seymour, Notre Dame of West Haven, Amity Regional-Woodbridge
Boots Jarvis – Ansonia
Joe Sikorski – New Canaan
Walt Dropo – Moosup & Boston Red Sox
John Egan – Hartford & NBA Player

1979
Virginia Moessmang – Branford
Edward “Ted” Knurek – Hartford & Penney-East Hartford
Ben Zajac – Platt-Meriden
Howard B. Dickenman – NFA
John Maher – Darien
Edward J. Crotty – Danbury
Emmons J. Bowen – Hillhouse-New Haven
Fran “Spec” Shea – Naugatuck & NY Yankees
“Smokey Joe” Wood – Boston Red Sox

1980
John “Whitey” Piurek – West Haven
Edward Finn – Shelton
Charles “Chick” Shea – New Britain
Waino Fillback – Middletown
Lou DeFilippo – Derby
Virginia Parker – Staples-Westport
Harry Jacunski – Yale University
Edward Reilly Sr. – Bridgeport Central
J. Walter Kennedy – Stamford & NBA

1981
Ray Tellier – Wilbur Cross & Notre Dame-W. Haven
John McVicar – Rocky Hill
Richard Danielson – Manchester
Ted Alex – Shepaug Valley-Washington
Dan Garamella – Abbott Tech-Danbury
Jack Lockery – Stamford
Jimmy Lee – Wilby & Crosby-Waterbury
Joe Dugan – New York Yankees

1982
William O’Brien – New London
Ed Collins – Woodrow Wilson-Middletown
Tom Kelley – Manchester
John Knecht, Jr. – Branford
Ed Kirby – Housatonic Regional-Falls Village
Robert McKee – Conard-West Hartford
Lindy Remigino – Hartford Public
Carmine Tosches – Stamford
Steve Blass – Falls Village & Pittsburgh Pirates
Frank “Porky” Vieira – UNH

1983
Jim Penders – Stratford
Frank Fitzgerald – West Haven
Bill Allen – Ridgefield
Ray Legenza – Naugatuck
George Butcher – E. Lyme; Fitch-Groton; & Glastonbury
Nick Pietrosante – Notre Dame-WH & Detroit Lions
Robert Healy – Ellington
Bill Murphy – New Canaan

1984
Lou Astorino – Hamden
John Grocki – Farmington
Albert “Albie” Loeffler – Staples-Westport
Eugene “Ike” Kern – Norwalk
Larry McHugh – Xavier-Middletown
Frank Robinson – Hall-West Hartford
Charles Sharos – South Windsor
Charles “Pete” Wigren – Manchester
Dick McAuliffe – Farmington, Detroit Tigers

1985
Bob Saulsbury – Wilbur Cross-New Haven
Jean Hunt – Farmington
Wally Camp – Coginchaug-Durham
Morris Fabricant – Stonington
Donald Bates – Berlin
Billy Gardner – Waterford, Minnesota Twins
Hugh Greer – University of Connecticut
Nick Zeoli – Wilton

1986
Russ Devin – New Milford
Edna Fraser – Foran-Milford
Jerry McDougall – Trumbull
Tom Nevers – Nathan Hale-Ray-East Haddam
Johnny Newell – Hartford Public
John Paterno – Bloomfield
Jake Salafia – Cromwell
Bobby Valentine – Stamford & Texas Rangers
Fred Schipke – Wallingford

1987
Joe Bruno – Hamden
Ed Ferrigno – Windham
Joe Folino – Staples, Westport
John Fontana – Southington
Mae Miller – Portland
Calvin Murphy – Norwalk & Houston Rockets
Gerry Rousseau – Waterford
Ed Sadlon – Woodbury
Bill Schofield – Waterbury
Red Verderame – Wilbur Cross-New Haven

1988
Ed Cavanaugh – Waterbury
Robert “Jiggs” Cecchini – Suffield
Art Crouse – West Haven
Dave Deacon – Hall-West Hartford
Harold “Red” Lawson – New Britain
Marcia Dolan – Danbury
Ivan Wood – Plainville
George Ritchie – Wethersfield
Ernie Lindner – Old Saybrook

1989
Lou Bazzano – Hartford
Albert “Buzz” Holmes – Simsbury
Ralph King – Brien McMahon-Norwalk
Mel Kleckner – East Windsor
Leo Pinsky – Farmington
Matthew F. “Pop” Shortell, Jr. – Ansonia
Pat Small – Fairfield
Jack Zilly – Southington
Joe Tonelli – Notre Dame-West Haven

1990
John Reardon – Waterbury
Jack Casagrande – Norwalk
Joan Gauthey – Shepaug Valley
Moe Morhardt – Gilbert School-Winsted
Joseph F. Cottone – Wethersfield
Norb Fahey – Maloney-Meriden
Vin Cazzetta – New Britain & Seattle U.

1991
Bill Mignault – Ledyard
Walt Lozoski – Southington
Earl Lavery – Fairfield Prep
Jim Piersall – Waterbury & Boston Red Sox
Tony Vitolo – Hillhouse-New Haven
Joan Sullivan – Simsbury
Pat Riera – New Britain
Frances Zaloski – New Milford

1992
John DeNunzio – Middletown
Dorothy Johnson – Granby Memorial
Peter Kohut – New Fairfield
Robert LaBreche – South Windsor
Thomas Scarso – Norwalk
Joe Schiopucie – Wilcox Tech-Meriden
Kenneth Kezer – New Britain
Terry Tata – Cheshire & National League Umpire

1993
Fran Sweeney – Connecticut College
Terry Lowe – Greenwich
Larry Ciotti – Hand-Madison
Lorraine Splain – Old Saybrook
Bob Skoronski – Green Bay Packers
Andy Baylock – University of Connecticut
Ralph Papazian – Bristol
John Kuczo – Stamford

1994
Bob Schaefer – Norwich & MLB
Gail Shipp – Trumbull
Fran Monnes – Cromwell
Arlene Salvati – Cheshire
Walt Czekaj – Stratford
Bob Demayo – North Haven
Bill Gibney – Berlin

1995
Irving S. Black – New Britain
Mario Ciarlo – Waterbury
Judy Deeb – East Lyme
John R. Hagan – Stamford
Brian T. Kelley – Staples
Vito M. Montelli – St. Joseph-Trumbull
Daniel F. Sullivan – Windsor Locks

1996
Edward M. McCarthy Sr. – West Haven
Rebecca M. Strominger
Steve Levinthal – Stafford
John D. “Jack” Long – Bacon Academy
Rob Dibble – Cincinnati Reds
Winifred Hamilton – Stamford
Daniel P. Heffernan – Seymour    

1997
Bill McAllister – Ansonia
Thomas A. Murray – Branford
Bernice Nicolari – Shelton
Tom Penders – University of Texas
Susan Schwerdtle – New Canaan
Albert Pelligrinelli – Berlin
James E. Penders – East Catholic

1998
Tom Butterfield – Weaver/Hall
Bill Healey – Coginchaug
Joan Joyce – Crosby
Rene Ledoux – Norwich Free Academy
Babby Nuhn – North Branford
Michael A. Vanacore – North Haven
Leroy S. Vaughn – Norwalk
Maurice Samuel “Mo” Vaughn – Boston Red Sox

1999
Kathleen “Cookie” Bromage – Enfield
Robert Haddad – Windham
Bill Huber – New Britain
Catherine McGuirk – Branford
Wayne Nakoneczny – Southington
Dan O’Grady – Danbury
Eugene M. Reilly – Portland
Joseph F. Reilly – South Catholic

2000
Cynthia Adamski – Brookfield
Jeff Bagwell – Houston Astros
Dan Casey – Hillhouse
John Castellani – New Britain & Seattle University
Howie Dickenman, Jr. – NFA, UConn & Central Connecticut State University
John Pouzzner – Northwest Regional
Doug Sharples – St. Bernard
John Skubel – Middletown, Woodrow Wilson
Dave Strong – Masuk

2001
Bill Baron – East Hartford, Ridgefield
John Giampaolo – Masuk
Lorene McLaughlin – Farmington
Charles Nagy – Cleveland Indians
Joe Piazza – Southington
Tim Ryan – NFA
Guy Whitten – Wilton

2002
Lauren Anderson – North Haven
Barry Chasen – Windsor
Harry Michael Geraghty – S. Windsor
Donna Lopiano – President, Women’s Sports Foundation
Gary Palladino – Notre Dame, West Haven
Robert M. Serrano – Brookfield, New Fairfield
Rob Szymaszek – Maloney, Meriden

2003
Jim Buonocore – Fitch, NFA
Linda Dirga – Pomperaug
Joseph Kubachka, Sr. – Hartford Public
Tom Marcucci – Notre Dame, West Haven
Michael A. Pitruzzello – Cromwell
Dennis Siegmann – Bristol Central
James Solomon – William Hall
Fernand S. Tetreau – Fairfield

2004
Ed Aston – Cheshire
Jim Dolan – Joel Barlow
Stacey Cagenello
Jim Casagrande – Newtown
John “Laddie” Lawrence – Staples
Dave Shea – Bacon Academy
Linda Wooster – Amity Regional

2005
Ray Barry – Norwalk
Joe Benanto – Shelton
Tony Falzarano – Putnam
Dick Galiette – NHSACA
Bo Kolinsky – The Hartford Courant
Sue McAuliffe-Curnias – Hall, W. Hartford
Lou Milardo – Nathan Hale-Ray,
East Haddam

2006
Owen Canfield – The Hartford Courant
Ron Carbone – Hamden
Dom Ferrara – St. Thomas Aquinas
Vin Iovino – New Canaan
Hal Levy – Shore Line Newspapers
Beverly Lowden – Thomaston
John O’Connor – Branford
Lynn Ryan – Stamford
Pete Shuler – Westbrook

2007
Mark Brookes – Haddam-Killingworth
Bill Johnson – Amity Regional
Laurie LaRusso – Darien
Ed Lynch – Simsbury
Martin Sauer – Brookfield
Frank Scelza – Hartford School System
Jim Senich – CT Judicial System

2008
George Albano – Reporter, Norwalk
George Baldwin – Woodrow Wilson
Michael Bontatibus – Cheshire
Abe Breslow – Trumbull
Pam Childs – Putnam
Len Corto – New Britain
Gary Makowicki – Norwich Free Academy

2009
Ellen Mahoney – Ledyard
Bill Wallach – Guilford
Paul Davis – Amity Regioinal
Marty F. Roos – Notre Dame-Fairfield
Gilbert Varjas – New London
Mark Logan – RHAM
Charlie Bentley – Warren Harding
Lou Marinelli – New Canaan
Kenneth L. Lipshez – Media

2010
Peter Barbarito – Wilbur Cross, Hillhouse
Jim Canty – Tourtellotte
Chris Webster – North Branford
Robert Michalski – Xavier
Steve Norris – Darien
Matt Buckler – Media
Leo Veleas – Berlin
Patrick Spinola – Norwalk
Steve Filippone – Daniel Hand

2011
Sherwood “Woody” Anderson – Media
Dr. Joseph Erardi, Jr. – Manchester
Paula Fitzgerald – Westbrook, Old Saybrook
Burt Leventhal – Cheshire
Thomas Malin – East Catholic, Manchester
Katharine “Kitty” Palmer – Guilford, Hand
William H. Parkinson – Notre Dame, W. Haven
Jody Rajcula – Brookfield, Western CT State
Stephen Stoklosa – South Windsor

2012
Daniel Borgman – New Canaan
Robert Cersosimo – Conard
Nancy Grace – Canton
Patsy Kamercia – Haddam-Killingworth
Peter Kokinis – Bulkeley, Wethersfield
Charles Larson – Northwest Catholic
Joe Madaffari – Brien McMahon
Robert Neubauer – Lyman Hall, Sheehan
Barbara Startup – Avon, Newburgh (NY)
Mark Jaffee – Media

 

2013

Richard W. Albonizio-Greenwich

John Robert Blomstann-E.O. Smith (Storrs)

Robert Stephen Freimuth- Plainville

Charles Tony Gorman-Henry Abbott Tech

Jack Hunt- Ansonia*

Dennis Lobo- Granby Memorial

Fred P. Williams- Northwest Regional (Winsted)

Terri Ziemnicki- Avon/Granby

Sean Barker- Media

 

2014
Joseph Paul Canzanella- New Haven

Brian T. Crudden- Windham HS

Christy R. Hayes- St. Joseph HS, Wilton HS

Paul Mengold- Amity HS, Orange

William D. Mongovan- Greenwich HS

Marcellino F. Petroccio- Staples HS, Westport

Deborah J. Petruzzello- Middletown

Edmund W. Poscavage- Naugatuck HS

Kathleen Mary Walling- Hall HS, West Hartford

Tom Yantz- Media

 

2015

George Beaudry- Conard*

Jonathan Capone- West Haven

Gerry Chester- Griswold, Ellis Tech, St. Bernard

Michael Fritch- Wolcott Tech, Torrington

Mike Giovinazzo- Bristol Eastern

Theresa Napoltano- Lauralton Hall, Amity, St. Mary

Michael Savage, CAS-CIAC, Litchfield HS

Davis E. Schulz- Fairfield Ludlowe, Roger Ludlowe, Andrew Warde

George Suitor- Manchester, East Catholic

George DeMaio, Jr.- Media

 

2016
Rich Coppola- Foc CT Sports

Marty DeLiveron- Avon

Ed Faulkner- Brien McMahon

Barbara Hedden- Cheshire

Howie Hewitt- Maloney

Rich Langer- Haddam Killingworth

Bob Mastroni- Bunnell

Elaine Piazza- SHA, Lyman Hall

Major Steven C. Reich- Shepaug Valley*

Ricky Shook- Danbury

* Posthumously