COTY Winners

 1968 John “Whitey” Puirek, West Haven Baseball
 1977 Albert  Loeffler, Staples (Westport)
Donald Bates, Berlin
Soccer
Golf
 1980 Frank Crisafi, East Haven Boys Basketball
 1981 John McVicar, Rocky Hll
Lorraine Splain, Old Saybrook
Special Sports
Golf
 1982 Joe Folino, Staples (Westport) Golf
 1983 John Fontana, Southington
Terence Lowe, Greenwich
Baseball
Swimming
 1984 Ralph King, Brien McMahon (Norwalk) Soccer
 1985 Winifred Hamilton, Westhill (Stamford) Volleyball
 1986 Louis Astorino, Jr. , Hamden Special Sports
 1987 Nick Zeoli, Wilton
Art Crouse, West Haven
Athletic Director
Special Sports
 1988 William Baron, East Hartford Cross Country
 1989 Ken Kezer, New Britain Baseball
 1990 Rod Cyr, Wethersfield
Ed Ferrigno, Windham
Golf
Athletic Director
 1991 John “Laddie” Lawrence, Staple (Westport)
Joe Janush, North Haven
Joan Gauthey, Shepaug Valley (Washington)
Cross Country
Soccer
Special Sports
 1992 Charles Sharos, South Windsor
Vito Montelli, St. Joseph (Trumbull)
Steve Levinthal, Strafford
Paul Fako, Ridgefield
Joe Piazza, Southington
Jack Long, Bacon Academy (Colchester)
Athletic Director
Boys Basketball
Cross Country
Golf
Softball
Girls Track
 1993 Jerry McDougall, Trumbull
Valerio Moretti, Hamden
Bruce Douglass, Ledyard
Football
Soccer
Girls Track
 1994 Catherine McGuirk, Branford Special Sports
 1995 Rick Osevick, Greenwich
Jim Dolan, Joel Barlow (Redding)
Eileen CRompton, Lewis Mills (Burlington)
John Pouzzner, Northwestern Reg. #7 (Winsted)
Golf
Soccer
Softball
Tennis
 1996 Roger Ratchford, Fairfield Prep
Dot Johnson, Granby
Jim Penders, East Catholic (Manchester)
Dan Sullivan, Windsor Locks
Golf
Special Sports
Baseball
Soccer
 1997 Guy Whitten, Wilton
Mike Zotta, RHAM
Special Sports
Soccer
 1998 Arlene Salvati, Cheshire
Gil LaPointe, Norwich Free Academy
Special Sports
(G) Cross Country
 1999 Cookie Bromage, Enfield
Mike Pitruzzello, Cromwell
Robert Haddad, Windham
Special Sports
Soccer
Track
 2000 Gil Varjas, New London
Jim Solomon, Hall High (West Hartford)
Baseball
Tennis
 2001 Bob Demayo, North Haven
Jim Ford, Guilford
Baseball
(B) Cross Country
 2002 David Strong, Masuk (Monroe)
Abe Breslow, Trumbull
Girls Baskeball
Girls Soccer
 2003 Jerry McDougall, Trumbull
Gary Makowicki, Norwich Free Academy
Baseball
Girls Track
 2004 Bruce Jaffe, Fairfield Prep Swimming
 2005 Robert Lehr, Southington
Mark Logan, RHAM (Hebron)
Athletic Director
Girls Track
 2006 Ed Aston, Cheshire
Gerry Chester, Griswold
Dan Borgmann, New Canaan
Swimming
(B) Cross Country
Tennis
 2007 Joe Tonnelli, Notre Dame, West Haven
Linda Dirga, Pomperaug, Southbury
John O’Connor, Branford
Athletic Director
Special Sports
Swimming
 2009 Jim Cotter, Norwich Free Academy Softball
 2010 Ed Lynch, Simbury High School
Jim Murray, Avon High School
Golf
Girls Soccer
 2011 Dave Johnson, Bunnell
Beth Sarnacki, Cromwell
John Blomstann, E.O. Smith
Athletic Director
Special Sports
Boys Soccer
 2012 Jeff Bramier, Darien Special Sports
2013 Jim Ford, Guilford (G) Cross Country
2014
Robert Orgovan, Amity
Steve Filippone, Hand
Steve Waters, Farmington               
Theresa Napalitano, Lauralton Hall
Carl Reichard, East Lyme
(B) Cross Country
Football
Boys Soccer
Softball
Girls Track
2016
Deb Petruzzello, Middletown
Girls Track
2017
Jeff Gee, Wilton
Laurie LaRusso, Darien
(G) Cross Country
(G) Volleyball