Past Scholarship Winners

2015-2016

Katie Jasminski-Ridgefield

Peter Morrissey- Naugatuck

Michaela O'Donnell- Lauralton Hall

John Perrotti-Branford 

 

 

2014-2015

Lucas Baker- Suffield

Jack O’Connor- New Canaan

Durga Rathi- Cheshire

Regan Steed- Newtown

 

 

2013-2014

Nicole Gauer - South Windsor
Matthew Lin - East Lyme
Lucy Weissaver - Foran
Michael Yuan - Amity

 

2012-2013

Bethan Cucka - Bristol Eastern
Tyler Hoffman - Farmington
William Molski - Middletown
Emma Richard - South Windsor

 

2011-2012

 

 

 

Jessica Jowdy       
Alexander Schroeder     
Philip Smith     
Rebecca Weir    

St. Joseph’s High School
Stonington High School
Northwest Regional High School
Cochinchaug High School
2010-2011 Andrea Divenere  
Alison Kirsch   
Andrew Schneer  
Chad Vincente  
Bristol Central High School
Fairfield Warde High School
East Haven High School
E.O. Smith High School
2009-2010 Skylar Bareford  
Phillip Coletti   
Katie Collins   
Kyle O’Connor   
Stonington High School
Fairfield Warde High School
Immaculate High School
Newtown High School
2008-2009 Brendin Beaulieu-Jones
Holly Chamberlain  
Jennifer Hopley  
Ben Reiner   
Justin Roncaioli  
Kristin Salline   
East Catholic High School
Suffield High School
Cromwell High School
RHAM High School
Berlin High School
Rham High School
2007-2008 Kim Ashayeri   
Stephanie Bendtsen  
Patrick Carey   
Alyssa Carreau   
Stephanie Kearns  
Adam Mortillaro  
Rob Parise  
Danbury High School
Wolcott High School
Enfield High School
Rockville High School
Housatonic Valley Reg.
Northwest Catholic High School
Suffield High School
2006-2007 Matt Burrill   
Katie Gulemi   
Margaret Kelly  
Daniel Lane   
Carolyn Nash   
William Sennett  
James Wyper   
Southington High School
Fairfield Warde High School
Southington High School
Wamogo Regional High School
Darien High School
Conard High School
Darien High School
2005-2006 Katherine Calle  
Julia Dombrowski  
Eileen Finn   
John Loeser   
Kevin Sweetland  
Tyler Ware   
Danbury High School
Northwest Regional District #7
Mercy High School
Weston High School
Hall High School
RHAM High School
2004-2005 Aliciz Bereny   
Sally Cobb   
Shannon Flynn   
Michael Goldberg  
Heeren Makanji  
Dave Nole   
Matt Webb   
Staples High School
Darien High School
Guilford High School
Hall High School
Norwalk High School
Torrington High School
East Lyme High School
2003-2004 Lindy Alender   
David Deangelis  
Kevin Dowd   
Colleen Karoliszyn  
Gregory Perlstein  
Christine Strawson  
Lewis Mills High School
North Haven High School
East Windsor High School
Hall High School
Manchester High School
Torrington High School
2002-2003 Scott Dehenberg  
Elizabeth Dolan  
Patrick Dooley   
Patti Frost   
Angelina Ramos  
Trumbull High School
Wethersfield High School
Coginchaug High School
New Canaan High School
New Fairfield High School
2001-2002 AJ Smith   
Elizabeth Walker  
Jeffrey Mageotte  
Melanie Schorr  
Colin Macleod  
Erica Pernell   
Berlin High School
Ellington High School
Thomaston High School
Suffield High School
Fairfield Prep
Plainville High School
2000-2001 Kate Katz   
Matt Auger   
Andrew Deptula  
Vin Balsamo   
Crystal Tholany  
Virginia Barb   
New Canaan High School
Norwich Free Academy
Ellington High School
Sheehan High School
Suffield High School
Danbury High School