Boys Soccer

CHSCA All-State BOYS’SOCCER

 

2016-2017

 

CLASS S

Jaun Availa                             Morgan

Patrick Brothers                      Stafford

Marcelino Camata                   Notre Dame - Fairfield

Max Cano                               Notre Dame - Fairfield

Ryan Davis                             Valley Regional

Colm Doherty                          Immaculate

Sean Gannon                          Coventry

Legend Johnson                     Sacred Heart

Asmir Klempic                         HMTCA

Mergim Kutllovci                     Thomaston

Mevian Lebiti                           Wamogo

Jacob McAneny                      Lyman Memorial

Aly Mohamed                          Windsor Locks

Alex Murdza                            Somers

Jake Pendl                              Cromwell

Justin Phillips                          Old Saybrook

Danny Reid                             Old Lyme

Ashton Reina                          Old Saybrook

Luis Rodriguez                        Whitney Tech

Michael Sisk                            Coventry

Henry Tieman                         Parish Hill

Cristhian Zaldivar                    PSA

 

 

CLASS M

Jonathan Birdsall                    Brookfield

Kyle Boutot                             Tolland

Andrew Caplan                       Sheehan

Daniel Castelpoggi                  Waterford

Lucas Chaude                         Montville

Noah Cook                              Montville

Cristiano DaSilva                    Abbott Tech

Alex Domingos                        Ellington

Allan Fernandez                      Ansonia

Nathan Firlings                        Nonnewaug

Joe Fortuna                             Lewis Mills

Ryan Greenberg                     Tolland

Asa Guest                               NW Catholic

Michael A. Houghton              University/Prince

Stephen Lavoie                       Waterford

Leland Malloy                          Nonnewaug

Liam McLoughlin                     Bacon Academy

Sam Pipicelli                           Bacon Academy

Mario Rangel                          Windham Tech

Ben Ranicar                            Granby

Gianni Romero                        Windham Tech

Ahmed Talovic                        Suffield

Juan Torres                             Plainville

Jean Paul Viruet                     Seymour

 

 

CLASS L

Anthony Abramov                   East Lyme

Brendan Barry                         Wethersfield

Jonathan Beaucejour              Lyman Hall

Nick Cancellaro                       Watertown

Shaquan Facey                       Hartford Public

Anthony Falstoe                      Bethel

Ethan Holcomb                       Woodstock

Ryan Jenkins                          Berlin

Cooper Knecht                        E.O. Smith

Kevin Linn                               Jonathan Law

Zach McCollum                       Masuk

Connor Missal                         RHAM

Drew Montgomery                  Daniel Hand

Connor Moore                         Platt Tech

Sean Mufarinya                       Notre Dame - West Haven

Daniel Meyers                         Weston

Rowan Page                           Guilford

Noah Silverman                      Berlin

Lukas Szymecki                      Wethersfield

Naseem Thompson                Torrington

Caleb Tondora                        Foran

William Toomey                      E.O. Smith

Austin Wang                           Pomperaug

Jack Warren                            Joel Barlow

 

 

CLASS LL

Matt Adamou                          New Milford

Pablo Castanano                    New Britain

Devon Curtis                           Naugatuck

Thang Dao                              Trumbull

Zach Friedman                        Greenwich

Ziggy Hallgarten                      Staples

David Hernandez                    NFA

Nate Howard                           Manchester

Mohamed Kourouma              Wilbur Cross

Alejandro Maclean                  Greenwich

Pablo Martinez                        Darien

Christopher Monnes               Hall

Salah Oumorou                       West Haven

Andre Pereira                          Cheshire

Ricardo Rodriguez                  Danbury

Sebby Sanzaro                       Glastonbury

Griffin Scaglia                         Glastonbury

Johnny Schuster                     Fairfield Warde

Mikey Sciortino                       Shelton

Yan Silva                                 Naugatuck

Matt Skelton                            Fairfield Warde

Dan Szabo                              Fairfield Prep

Ian Thomas                             Farmington

 

           

Download All State List

  1. 4 Divisions: “S”, “M”, “L”, “LL”
  2. Coaches in each league meet to select the best players in their league. All selected players are then ranked from 1 to 22. The top 11 players in most leagues are designated all league. These rankings are forwarded to the All-State committees. Then from the all-league ranking sheets the committee considers all the top players in each league. The top 22

    CRITERIA FOR ALL CHSCA ACADEMIC ALL STATE NOMINATION

  3. There is a misconception as to who may be selected as an Academic All-State. The operative word here is All-State.
  4. MUST be a senior in good standing within their school, exhibit good character and citizenship, completed an entire season as a team member of the sport their senior year that they have been nominated for, and have had received a varsity letter within that sport.
  5. A senior can only qualify for consideration for CHSCA Academic All-State by making the First (1st) CHSCA All-State team for that sport.
  6. A senior after meeting number 1 and 3 MUST also score at least:
      1. 1200 on SAT (800 Math/ 800 = Critical Reading/Writing)

    And/or

    1. At least 26 on ACT

    **Criteria will change to be to be updated to be consistent with changes to SAT/ACT scores***

  7. Nomination MUST be signed by BOTH Coach and Guidance Counselor with their respective information
  8. The Coach nominating the student athlete player must be a member of the CHSCA.
  9. MUST BE POSTMARKED BY: ___________________________________
  10. (Revised 5/5/16)

    SEND TO:

    The CHSCA is sorry this was not clarified and posted earlier but this is to be adhered to by all sports with the exception of Field Hockey and Girls Lacrosse who have been grandfathered.

    ACADEMIC ALL STATE NOMINATION FORM

    SPORT NOMINATED FOR: ________________________________________

    PLAYER’S NAME: (PRINT) ________________________________________

                     (SIGNATURE)___________________________________________

    SCHOOL: _____________________              TOWN: ______________________  

    PLAYER’S HOME PHONE: (_____) ______________

    EMAIL: _________________________@_____________________________>;

    NOMINATION FORM MUST BE SIGNED AND INFORMATION NEEDED                      

                         BY BOTH COACH AND GUDIANCE COUNSELOR:

    COACH: (PRINT) ___________________________________________________

    (SIGNATURE)________________________________________________

    COACH’S EMAIL:_________________________@_________________________>;

                  

    COACH’S PHONE CONTACT: (____) __________________

    GUIDANCE COUNSELOR: (PRINT) ______________________________________

    (SIGNATURE)__________________________________________________

    COUNSELOR’S EMAIL:______________________@_________________________>;

    COUNSELOR’S PHONE CONTACT: (_____) ______________

    NOMINEES RANNK IN CLASS: ________________ OF __________

    SAT: MATH:__________; CRITICAL READING:__________; WRITING:____________

    and/or ACT: ______________

    (REVISED 5/5/2016)

    players in each classification are selected as the All-State teams in each Division. This consists of 20 field players and two Goal Keepers.